Muhammet Bembeyaz İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Kendisi İstanbul Barosuna kayıtlı bir avukat olup Çetinel Hukuk Bürosu’nda çalışmaktadır.

Milletlerarası ticari tahkim, yatırım tahkimi ve uyuşmazlık çözüm kurulu prosedürlerine dâhil olmakta ve uluslararası inşaat projeleri ile alakalı olarak sözleşme yönetimi ve sözleşme öncesi risk analizi çalışmaları yapmaktadır.

Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Türki Ülkeler’deki proje veya davalarda çeşitli milletlerden müteahhitleri temsil etmekte ve danışmanlık yapmaktadır. ICC, PCA ISTAC gibi kurumların kurallarına göre yürütülen konularda görev almıştır.

Editörlüğünü Lukas Klee'nin yaptığı International Construction Law, Second Edition'a katkıda bulunmuştur. Avustralya İnşaat Hukuku Derneği tarafından finanse edilen ve Melbourne Üniversitesi tarafından desteklenen Derleme Projesi'nde Türkçe bölümünün yazarlarından biridir.

Üye olduğu kuruluşlar arasında ICC YAF, Young ICCA ve London Court of International Arbitration Young International Arbitration Group (LCIA YIAG) bulunmaktadır.