Yasemin Çetinel, İstanbul’da uluslararası inşaat hukuku, uluslararası yatırım ve ticari tahkim konularında uzmanlaşmıştır. Aynı zamanda özellikle inşaat uyuşmazlıklarına odaklanan Çetinel Hukuk Bürosu’nun kurucu ortağıdır. Yasemin Çetinel aynı zamanda danışman olarak çalışmakta ve inşaat  uyuşmazlıklarında hem uyuşmazlık kurulu hem de tahkim düzeyinde yönetim kurulu üyesi ve hakem olarak görev yapmaktadır.

Çetinel, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Heriot-Watt Üniversitesi’nde miktar araştırması için yüksek lisans derecesi adayıdır; Londra Üniversitesi Queen Mary ve Westfield College’dan Uluslararası Ticari Tahkim alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.

Yasemin Çetinel İstanbul Barosu’na kayıtlıdır. Doğu Avrupa, Orta Doğu, Türk Cumhuriyetleri, Sahra altı Afrika ve Latin Amerika’daki projelerde ve davalarda çeşitli milletlerden müteahhitleri temsil etmekte ve danışmanlık yapmaktadır. FIDIC/ICE tabanlı sözleşmeler, EPC sözleşmeleri, Türk, Orta Doğulu, Avrupalı ve Afrikalı müteahhitleri ve devlet kurumları ile geçici inşaat sözleşmeleri konusunun yanı sıra inşaat sözleşmelerinde ve anlaşmazlık kurulu davalarında geniş denetime sahiptir.

Ayrıca, Kırgızistan Cumhuriyeti, Ürdün Haşimi Krallığı, Gürcistan Cumhuriyeti ve Türkmenistan Cumhuriyeti aleyhine açılan davalar da dahil olmak üzere, inşaat projelerinden kaynaklanan çok sayıda ICSID tahkiminde yer almıştır.

International Construction Law kitabına katkıda bulunmuştur(ikinci baskı, Lukas Klee tarafından düzenlenmiştir). Compendium Project’in (Avustralya İnşaat
Hukuku Derneği tarafından finanse edilen ve Melbourne Üniversitesi tarafından desteklenen) Türkçe bölümünün yazarıdır.

Ayrıca Construction Arbitration in Central and Eastern Europe: Contemporary Issues (Kluwer Law International, Dr Crina Baltag ve Cosmin Vasile tarafından
düzenlenmiştir) kitabının; “Enforceability Issues of Dispute Boards: Considerations for an Efficient Practice in Turkey”; bölümüne katkıda bulunmuştur.

Çetinel, Uyuşmazlık Çözüm Kurulu Vakfı 2. Bölge Kurulu Üyesi ve İnşaat Hukuku Derneği’nin Türkiye Şube Başkanıdır. Aynı zamanda ICC Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’nde daimi komite üyesi ve Uluslararası Müteahhitler Birliği Konfederasyonu’nda sözleşme komitesi üyesidir.

Türkçenin yanında ileri derecede İngilizce ve Fransızca bilen Çetinel, Yunanca da bilmektedir.